Zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, gaszenia pożaru i ewakuacji pracowników. Ponadto musi on wyznaczyć pracowników do udzielania pierwszej pomocy, a także zapewnić łączność ze służbami zewnętrznymi ratownictwa medycznego i ochrony przeciwpożarowej. Wymienione działania powinny być dostosowane do rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnianych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu, a także poziomu występujących zagrożeń. Podstawę prawną stanowi Ustawa o zmianie ustawy z dnia 21 listopada 2008r. (Dz.U. Nr 223, poz. 1460) z mocą obowiązującą od 18 stycznia 2009 r.
Jeśli wymienione wyżej przepisy zostaną naruszone, a pracodawca zaniedba swoje obowiązki z zakresu BHP, może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1000zł do 30000zł. Odpowiednie szkolenie może więc nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo pracowników, ale również uchronić pracodawcę (inne osoby działające w imieniu pracodawcy) przed karą pieniężną.
Tematyka oferowanego przez nas szkolenia dotyczącego pierwszej pomocy przedmedycznej obejmuje:
-
prawne aspekty udzielania pierwszej pomocy,
-
zasady postępowania na miejscu nagłego wypadku,
-
ewakuację poszkodowanego z miejsca zagrożenia,
-
postępowanie w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia i oddychania u dzieci
i osób dorosłych, -
wypadki masowe i zasady prowadzenia wstępnej segregacji medycznej,
-
podstawowe badanie urazowe poszkodowanego,
-
zasady postępowania w przypadku różnego rodzaju obrażeń, urazów, zatruć, a także w przypadku omdlenia, ataku epilepsji oraz krwawienia,
-
zagadnienia pierwszej pomocy przy nagłych stanach zagrożenia życia.